Keď pedagógovia podceňujú moje dieťa s Downovým syndrómom

3

Diskriminácia je šokujúca. Ako facka do tváre – a zažila som to len z druhej ruky. Alebo možno je diskriminácia príliš tvrdá. Možno „nedorozumenie“ je značka, ktorú v tejto súvislosti hľadám, ale nemyslím si.

Pre rodičov, ktorí nemajú dieťa s Downovým syndrómom, je často ťažké vidieť, pre kohokoľvek mimo jednotlivcov s Downovým syndrómom a ich rodinných príslušníkov pochopiť, ako sú ľudia s Downovým syndrómom diskriminovaní na základe ich diagnózy. Dovoľte mi podeliť sa o príbeh na ilustráciu toho, čo mám na mysli.

Keď Elyse dovŕšila 3 roky, učila sa chodiť, a vzali sme dievčatá do Disneylandu, Elyse sa naučila písmená abecedy. Jej reč bola oneskorená, ale vydávala zvuky a nadšene sa ňou chumlala, väčšinou nezmyselne. Napriek tomu mohla povedať svoje priania. V roku, keď mala 3 roky, navštevovala výnimočnú materskú školu v Montessori, ktorá podporovala životné zručnosti aj akademické výkony. Škola sa zamerala najmä na písmená a písanie.

Od chvíle, keď bola Elyse v lone, sme ju čítali. V nemocnici NICU v nemocnici, ktorá sa zotavovala z operácie ako novorodenec, sme ju čítali. Aj sestry by sa nakláňali na čas. Zvuk má spôsob, ako sa krúti okolo našich vnútorností, ako je dotyk, a naším cieľom bolo vyliečiť rany našej dcéry slovami. Knihy zložené z písmen a ich zvukov boli Elysovou salvou. V 3 sme dovolili Elyse používať aplikáciu Sesame Street, ktorá učí čítať na iPade, o ktorý sa intenzívne zaujímala.

Jedného dňa, keď jej babička a dedko skončili, babička poukázala na to, že si myslela, že Elyse označuje svoje listy. Mala som umelecký stojan s vytlačenými písmenami, pravdepodobne niečo, čo som robil, aby som pomohol Arilovi, nášmu najstaršiemu, ktorý ešte nezvládol abecedu pre nedostatok záujmu. “B, D, T,” povedala Elyse jasne a ukázala na každé písmeno správne, postupne po jednom, hoci sotva dokázala hovoriť. Bola som v šoku! Elyse, o 18 mesiacov mladšia, sa naučila označovať písmená abecedy skôr, ako to urobil jej zdravá sestra Ariel. Majte na pamäti, Ariel, jej staršia sestra, je jasná a zvedavá a v škole dostáva vynikajúce známky.

Rýchly posun vpred do materskej škôlky. Elyse má ešte 3 roky, pretože jej narodeniny sú neskoršie v tomto roku. Viem, ako sa pozerá na vonkajšieho pozorovateľa s jej rozťahovaním a malou postavou, ale toho sa toho veľa deje, toľko, čo nie je zrejmé z dôvodu jazykových oneskorení. Potom pridajte skutočnosť, že sme ju poslali do francúzskej školy. Teraz sa musí znova naučiť všetky písmená vo francúzštine. Je pravda, že to chvíľu trvá, ale do konca JK je tam väčšinou a do SK, určite posilnila svoje vedomosti, ktoré prvýkrát zachytila ​​na tak mladých.

Roll do triedy jeden. Učenie sa jej listov sa prejavuje v jej individuálnom vzdelávacom pláne (IEP). Som neústupný, že sa to odstráni. Ak by sa Elyse rozhodla nepreukázať tieto vedomosti, je to preto, že sa ich nudí, nie preto, že ich nepozná. Jej škola je fenomenálna. Počúvajú moje obavy a spoločne pracujeme na tom, aby sme dostali očakávania od Elyseho učenia tam, kde musia byť. Očakávania sa zvyšujú vyššie, kam musia ísť. Po zmene ostávajú očakávania realistické.

Zadajte druhú triedu, stupeň, v ktorej momentálne pracuje. Našťastie už listy nie sú na programe školy, ale zvuky sú tam, ako by mali byť. Ako ste možno predpokladali (alebo možno nie?), Elyse je posadnutá knihami. Celý deň sa vo svojom voľnom čase pozerá na knihy a ponúkame jej hojnosť vo francúzštine a angličtine. Má intenzívny záujem o preskúmanie každej stránky, ale ešte stále nedokáže tieto slová rozlúštiť. Pravdepodobne sa naučí čítať holisticky dekódovaním celých slov podľa ich tvaru, nie podľa toho, ako sa učí väčšina detí, čo používa fonetický prístup, t. J. Elyse má samozrejme veľkú hodnotu, keď sa naučí svoje zvuky a plánuje sa, že sa dočítava zmiešaním týchto dvoch stratégií (holistické a fonetické). Už dokáže čítať určité opakujúce sa krátke texty, krátke slová, je to záležitosť budovania na tom, čo vie a kde je. Rovnaké ako pre každé dieťa.

Keby sme skutočne brali do úvahy genetiku, keď príde na to, aby sa Elyse učila jej listy, mali by sme sa pravdepodobne pozrieť na jej rodičov. Som spisovateľka a učiteľka, ktorá učil jedného stupňa druhého jazyka a potom učila tých istých študentov čítať v tomto jazyku. Teraz pomáham dospelým spisovateľom s ich slovami. Čítala som nie menej ako 100 kníh ročne a ty si sakra dobre stavil, že moje deti zažijú naplno gramotnosť. Okrem litánie vedeckých prác má môj manžel jednu knihu vo svojom mene v podobe doktorátu. práce. Naše deti majú dvoch oddaných rodičov, ktorí sa aktívne zapájajú do života svojich detí. A nechápem, aby som začal s ich neuveriteľnými starými rodičmi. Pochybujete, že by sa naše deti naučili svoje listy?

Úspech Elyse však nespravodlivo bráni. Každý nový rok je ako nový začiatok presvedčenia ostatných o tom, čo môže Elyse urobiť. Nedávno sme začali špeciálny program čítania a terapeut načrtol ciele. Tretí týždeň Elysových stretnutí som prišiel nájsť graf abecedy.

“Čo s tým robíš?” Spýtala som sa opatrne.

“Pracujeme na jej listoch!” Ach nie, nie si. Rýchlo, pokojne, vysvetlím, že Elyse je za tým. Terapeut mi potom podá dokument so štyrmi dosiahnuteľnými cieľmi učenia pre Elyse. Toto sú ciele, na ktoré bude Elyse pracovať počas trvania programu. Druhý cieľ znie: „Rozpoznať 10 písmen.“

“Nie, rozhodne nie, nie tento,” zdôraznila som okamžite.

“Ste žena, ktorá vie, čo chce!” terapeut odpovedal.

Nie, som žena, ktorá vie, čo jej dcéra potrebuje. Tento terapeut znamená dobre, viem, že áno, a Elyse ich miluje. Domnievam sa, že im záleží a že sú v práci dobrí. Som tak vďačná za prácu, ktorú vykonávajú, pretože naša rodina využíva podporu. Ale vďaka bohu, že ma konzultovali a boli otvorení mojim návrhom / požiadavkám. Elyse sa už nebude „učiť“ svoje listy znova.

Pocit, ktorý mi zostal zo skúsenosti (a to nie je prvý, ani to nebude naposledy), je, že vzdelávacie výstupy sa príliš často vytvárajú na základe predpokladov, predsudkov a diskriminácie – ak to budete chcieť, nedorozumenia. Má Downov syndróm; ona je Downov syndróm, preto bude schopná robiť iba X, Y a Z. Nie, nie, nie! Títo ľudia to myslia dobre, ale nie! Zdieľam tento príbeh, aby som sa nehanbil; problém je spoločenskou otázkou.

Je čas zvýšiť latku. Predpokladať kompetencie, schopnosti a inteligenciu. Elysina predškolská učiteľka, žena, o ktorej viem, že ju skutočne videla, mi vždy hovorila: „Je to inteligentný cookie!“ A viete, je to moje dieťa, ale je mi to jedno, poviem to aj tak – je to inteligentný cookie a zaslúži si s tým zaobchádzať. Zaslúži si rovnakú úctu ako ostatní študenti, rovnaké šance na prieskum, rovnaký tlak na úspech a rast, všetko najlepšie úsilie, aby ju naučila. Nezaslúži si naučiť abecedu. Každé. Single. Rok.

Namiesto toho by vás Elyse nenudila? A aké by bolo odpustenie nedorozumení, keby to bolo vaše dieťa?

 

ADELLE PURDHAM

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Blogujte na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: