Syndróm vyhorenia, u rodičov ľudí so špeciálnymi potrebami…

5.jpg

Myslím si, že väčšina rodičov sa pravdepodobne cíti v určitom okamihu vyhorená, keď žongluje so všetkými povinnosťami, ktoré prináša rodičovstvo. Zdá sa, že vždy existuje nekonečný zoznam vecí, ale nikdy nie je dosť času na to, aby sa to všetko urobilo. Rodičia detí so špeciálnymi potrebami majú zoznamy, ktoré sú o niečo dlhšie, ale stále majú len 24 hodín denne.

Naše zoznamy zahŕňajú podávanie liekov, pravidelné stretnutia, viacnásobné formy terapie, papierovanie, nekonečné telefónne hovory, stretnutia IEP, učenie sa používať a potom pomocou zdravotníckych zariadení atď. Naše deti, ktoré sú značne nad rámec predškolských rokov, musíme často kŕmiť, zmeniť alebo kúpať. Musíme sa ubezpečiť, že nám nevyčerpajú lieky, od ktorých závisí život nášho dieťaťa, alebo plienky vo veľkosti, ktorú nie je možné kúpiť v obchode a musia sa zakúpiť od lekárskych dodávkových spoločností. Keď plánujeme výlety, musíme sa ubezpečiť, že náš cieľ bude prístupný pre naše dieťa. Ak si dokážete predstaviť, len som vložil zárez do všetkých ďalších vecí, ktoré musí rodič so špeciálnymi potrebami robiť, pamätať si alebo vedieť.

Skôr ako niekto získa predstavu, že sa sťažujem, chcem si byť istý, že to nie je o tom to. Len zdieľam skúsenosti. Chápem, že pre tých, ktorí tento život nežili, môže byť ťažké pochopiť, z čoho pozostáva naša každodenná rutina (slovo rutina bežne používam), takže som sa chcel pokúsiť maľovať obrázok tak, ako som dostať sa do toho, o čo tu všetko ide, čo je syndróm vyhorenia, ktorý rodičia so špeciálnymi potrebami zažívajú. To je niečo, čo osobne prežívam a že počujem alebo vidím iné špeciálne potreby, o ktorých rodičia často hovoria.

Nehovorím o tomto vyčerpaní na konci dlhého dňa.

Nemyslím tým, že potrebujem šálku kávy alebo dve, alebo tri druhy vyčerpania.

Myslím tým hlboko dole, až po tvoje hlavné vyčerpanie, ktoré sa vkráda do tvojho srdca a mysle, aké je už tam, keď sa ráno zobudíš.

Je to, keď ste tak vyhorení, že sa nemôžete prinútiť otvoriť si poštu alebo si skontrolovať svoju hlasovú schránku, pretože nemôžete pochopiť, že by ste do svojho zoznamu pridali ešte jednu vec, dokonca ani zdanlivo malú úlohu, ako je vrátenie telefónu. zavolať.

Je to druh vyčerpania, ktoré pociťujete, keď sa zobudíte, aby ste si počas noci vymenili plienku a posteľnú bielizeň, ako ste mali za posledných 9 rokov. Alebo 20. alebo 42.

Je to opúšťanie kariéry a plánov.

Je to pocit, že máte malú kontrolu nad tým, čo sa stane s vaším dieťaťom, keď ich zúfalo chcete chrániť.

Zvláda zrútenie ako profesionál na verejnosti a skrýva sa v kúpeľni, aby plakal neskôr.

Sleduje monitory, kým nevychádza slnko, aj keď ste už asi 29 hodín hore.

Prebúdzate sa o 4:00 ráno, aby ste sa dostali  k lekárovi  vášho dieťaťa o 5 hodín neskôr.

Je to ťažká vina za to, že ste preč od vašich ostatných detí, keď s ním sedíte v nemocnici a padá to na vás ako balvan.

Bojí sa budúcnosti, ale naučí sa žiť v okamihu – Kto sa bude starať o dieťa, ak sa mi niečo stane? Čo keď ma moje dieťa prežije? Čo ak prežijem svoje dieťa? Dýchať. Moje dieťa je už tu so mnou. Užite si tento okamih.

Spadá do postele a premýšľa: „Ako to môžem robiť každý deň?“ Potom ráno vstávam, aby som to urobil znova.

Je to, keď naše zdravie trpí, duševne a fyzicky. Depresia a úzkosť sú bežné u rodičov detí so špeciálnymi potrebami a zdvíhanie rastúceho dieťaťa a vybavenie, ako sú napríklad invalidné vozíky, si v priebehu rokov vyberá na tele človeka.

Vyhorenie je skutočné. Nehovorím ti o tom pre ľútosť, iba s vami zdieľam realitu mnohých. A to nemá nič spoločné s tým, ako veľmi milujeme naše deti. Ver mi, milujeme ich natoľko, že všetky ich potreby kladieme nad svoje vlastné. Milujeme ich toľko, že by sme neobchodovali ako ich rodičia pre svet. Vieš čo ešte? Keď nás uvidíte s našimi deťmi, pravdepodobne nikdy neuvidíte, ako vyhoreli sme skutočne vo vnútri. Je to preto, že uvidíte, ako sa hráme peek-a-boo, alebo sa na ne s hrdosťou žiaríme, alebo bozkávame ich mäkké tváre znova a znova, ako sa napĺňajú všetkou láskou, ktorú ponúkajú. Počujete chvály, ktoré im dávame, a ako preplietame každú maličkosť, ktorú robia. Vyhorenie je skutočné, ale aj bezpodmienečná láska medzi nami a našimi deťmi.

Vidíte nás vo chvíľach, ktoré nás udržujú v chode, vo chvíľach, keď sa všetky tvrdé časti oplatia každú sekundu. Ale zriedka nás niekto vidí v našich najzraniteľnejších skupinách, takže zriedka si niekto všimne, ako sme vyhorení.

Až nabudúce uvidíte rodiča dieťaťa so špeciálnymi potrebami, namiesto toho, aby ste povedali: „Neviem, ako to robíte“ (verte mi, nie sme si úplne istí, ako to robíme) alebo „Nemohol som“ nerobte to, čo robíte “(znova mi verte, mohli by ste, keby to bolo vaše dieťa), zvážte úsmev a povedzte nám, že robíme dobrú prácu. Niekedy je to všetko, čo skutočne potrebujeme počuť, aby sme pokračovali v práci.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Blogujte na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: