Kristínka (18) pomáha deťom v dennom stacionári a oni pomáhajú jej

 

kritinkaweb

BRATSLAVA/NIŽNÁ – KRISTÍNKA NÁKAČKOVÁ prišla na svet s Downovým syndrómom. Napriek odporúčaniam odborníkov ju matka odmietla dať do osobitnej školy. Dnes je z Kristínky činorodá tretiačka, ktorá vie písať, čítať i počítať. (Čítajte viac:  https://myorava.sme.sk/c/4362719/liek-pre-kristinku-integracia.html#ixzz4vvyDoUVP)  Týmito slovami začína článok Liek pre Kristínku denníka SME z roku 2009, ktorý v týchto dňoch opäť ožil na sociálnych sieťach. Článok opisuje integráciu v tej dobe 10 ročnej tretiačky Kristínky do bežnej základnej školy v malej obci v Podbieli na Orave. Down Syndrome News sa preto rozhodlo osloviť Kristínkinu mamu Martu a opýtať sa ako sa Kristínka má dnes a ako sa spätne pozerá na jej integráciu.

kristinka4

„Pochádzame z malej obce Nižná na Orave. Po ukončení škôlky, ktorú Kristínka bez väčších problémov zvládala, sme hľadali v tej dobe možnosti ako integrovať Kristínku do bežnej základnej školy. Žiaľ v našej obci to nebolo možné. Rozhodli sme sa osloviť ZŠ v susednej obci. V Podbieli  pani riaditeľka, naklonená novým zmenám vyhovela našej žiadosti, vytvorila podmienky  pre integráciu  Kristínky a zaradila ju do bežnej triedy so žiakmi – rovesníkmi. Na tú dobu bola integrácia revolučná vec. Kristínka patrila medzi prvé integrované deti s Downovým syndrómom v regióne. Našťastie Kristínka zapadla a dokonca prvý stupeň absolvovala bez asistenta. Naučila sa čítať, písať a byť samoobslužná“, rozpráva mama Marta.

Po absolvovaní prvého stupňa v Podbieli, Kristínka  spolu so svojimi spolužiakmi nastúpila na druhý stupeň, do Základnej školy v Nižnej, kde už za pomoci obecného úradu v Nižnej dostala asistenta až po deviaty ročník. Kristínka však mala absolvovať ešte desiaty rok a tu nastal problém. Škola jej už prideliť asistenta odmietla a napriamo rodičom povedali, že už tie 4 roky mať asistenta bol luxus. Nakoniec sa Kristínke rozhodla robiť asistentku jej sestra, ktorá diaľkovo študovala na vysokej škole a tak mohla Kristínka úspešne dokončiť základnú školu v roku 2016.

Pre rodičov nastalo ďalšie veľké rozhodovanie, kam umiestniť Kristínku na ďalšie štúdium.  Mama Marta je pedagogický pracovník na Spojenej strednej škole v Nižnej a zvažovala umiestniť Kristínku v rámci inklúzie ku nim do školy na študijný odbor – administratívny pracovník. Žiaľ, školský rok kedy by mala Kristínka nastúpiť, tento odbor bol zrušený a Kristínka musela zostať doma a už pokračovať v ďalšom štúdiu nebola pre ňu možnosť.

Rodičia Kristínky však naďalej hľadali riešenie, lebo dcérka im doma chradla a bola veľmi smutná. Nakoniec Kristínku umiestnili do novovytvoreného denného stacionára kam dnes chodí „ako do práce“ a pomáha deťom s hendikepom. Táto práca Kristínku napĺňa a cíti sa opäť šťastne. So svojimi rovesníkmi si pomáhajú navzájom. Tí šikovnejší pomáhajú slabším a tí slabší im za to opätujú pocitmi vďačnosti a lásky. Všetci predsa potrebujeme zažívať ten pocit, že sme na tomto svete pre niekoho potrební a nájsť zmysel bytia. Kristínka ho našla práve v dennom stacionári. Aj keď rodičia zvažovali, či to bude pre ich dcéru správne pokračovanie integrácie, dnes sa ich obavy rozplynuli. Aj keď by si v kútiku duše radšej priali aby deti s postihnutím mali v našej spoločnosti viac možností v oblasti vzdelávania, no ďalej už čakať nemohli.

Z Kristínky je dnes už dospelá šikovná slečna, navštevuje umeleckú školu, kde maľuje a s jej obrazmi sa môžete stretnúť na regionálnych výstavách. Veľmi rada pomáha mame v domácnosti, cvičí a občas si zájde aj na turistiku.

kristinka1

O mamine Marte môžeme napísať, že je to moderná žena, ktorá sa v tej dobe nezľakla a nebála sa svoju dcérku integrovať. Nebolo to pre nich vôbec ľahké, ale podarilo sa. Pani Marta ani netušila, že žiaľ článok, ktorý v roku 2009 publikoval denník SME bude ešte tak aktuálny aj dnes. Žiaľ v inklúzii a integrácii v školstve sa naša krajina nikam neposunula. Pani Marta však napriek tomu dokázala v jej regióne vybudovať občianske združenie na podporu rodín s Downovým syndrómom. V tomto združení sa stretávajú rodiny s deťmi a pomáhajú si radami, organizujú rôzne spoločenské akcie a šíria osvetu o Downovom syndróme. Dokonca ako dobrovoľníkov zapája pani Marta aj svojich spolupracovníkov učiteľov, ktorí tvoria projekty, organizujú spoločné aktivity pre žiakov Spojenej školy v Nižnej a pre mladých ľudí so špeciálnymi potrebami.

Pani Marta ako pedagogický pracovník verí, že prichádza čas, keď sa naše školstvo posunie dopredu. Verí, že prichádza generačná výmena, kedy miesta starších pedagógov nahradí nová moderná sila mladých, pre ktorých už slovo inkluzívne vzdelávanie nebude strašiak a nebude im cudzie.  Všetkým rodičom detí s Downovým syndróm praje, aby mali veľa síl a pevné nervy pri sprevádzaní ich detí životom.

divadlo adivadlo1adivadlo3adivadlo-akristinka1kristinka2kristinka3kristinka4pinpong1a

 

Autor: Down Syndrome News, Foto: amn

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Blogujte na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: